Zespół Ludowy "Skrzydlanie"

      

 

       Zespół Ludowy Skrzydlanie powstał w marcu 2016 roku z inicjatywy nieocenionej pedagog rozmiłowanej w Kulturze Regionu mieszkanki Skrzydlnej P. Janiny Wójcik.
Założycielem zespołu oraz kierownikiem do października 2021 roku był Pan Mieczysław Biel. Obecnym kierownikiem od Stycznia 2022 roku jest Pan Artur Cudek.

       Skrzydlanie to obecnie trzy pokolenia ludzi,  którzy kochają śpiew, taniec, muzykę,- ludzi i współpracę  wzajemną.  Na co dzień pragną kultywować tradycje swoich dziadów i pradziadów. Z pełnym zaangażowaniem przekazywać swoje zdolności teatralne, wokalne i inne przy zachowaniu gwary oraz obyczajowości Regionu Lachów Szczyrzyckich. Pragną ocalić od zapomnienia tradycję kultywowaną w skrzydlańskich domach.
 

     Zespół bierze udział w wielu projektach realizowanych na terenie gminy Dobra. Uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych Gminy, Kościoła oraz Lokalnej Społeczności - upiększając uroczystości muzyką, śpiewem i tańcem. Czynnie uczestniczy w Konkursach Folklorystycznych takich, jak:  Limanowska Słaza, Druzbacka w Podegrodziu, Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej, Góralski Karnawał W Bukowinie Tatrzańskiej, Jesienne Impresje w Siedlcu, Podkówecka, Zagłębie i Sąsiedzi i wiele innych konkursów organizowanych przez MCK Sokół. Zajmując tam czołowe miejsca, uczą się czerpiąc wiedze i doświadczenie, jakim mogą pochwalić się zacni Profesorowie i Doktorzy obecni przy ocenach konkursowych.

Oprócz występów w wydarzeniach o charakterze Ludowym, Skrzydlanie grają koncerty o charakterze charytatywnym. Zespół Liczy 28 osób i chętnie przyjmie każdego kto podziela naszą idee rozpowszechniania kultury tradycji i radości.

"Zapraszamy do naszych szeregów" - kierując się sławnym powiedzeniem Johann Gottfried Seume:

„Gdzie sły­szysz śpiew – tam wchodź,
Tam do­bre ser­ca mają.
Źli lu­dzie – wie­rzaj mi – Ci ni­g­dy nie śpie­wa­ją.”