Chór "BelCanto"

 

Chór BelCanto

Jest chórem czterogłosowym mieszanym, obecnie liczącym 35 członków. Założycielem i dyrygentem chóru jest Urszula Palka-Ranosz – absolwentka Wydziału Wokalnego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Pani Urszula porzuciła warszawskie salony i wróciła do rodzinnej wioski, by przekonać, że „śpiewać każdy może”. Celem działalności chóru jest przede wszystkim ubogacanie śpiewem liturgii sprawowanej w dobrzańskim sanktuarium oraz innych parafiach. Repertuar obejmuje przede wszystkim dawną i współczesną muzykę sakralną, chórzyści chętnie wykonują również utwory o charakterze świeckim.

Pierwsze spotkanie dobrzańskiego BelCanto odbyło się pod koniec lutego 2012 roku. Od tego momentu grono osób rozpoczęło cotygodniowe spotkania, aby sprawdzić, czy dzięki wspólnej pasji i pracy uda się wykrzesać trochę brzmienia. Podczas kolejnych spotkań przybywało coraz więcej zainteresowanych osób, aż doczekano się pierwszej premiery twórczości w dwudziestoosobowym składzie.

Po raz pierwszy chór publicznie wystąpił podczas Wielkanocnej Mszy Św., następnie wielokrotnie można ich było spotkać podczas Mszy Św. W kościele parafialnym w Dobrej. Pa każdym występie chór otrzymywał pozytywne komentarze, co dodatkowo motywowało do dalszej pracy. Dzięki temu chór poszerzył swój repertuar o utwory muzyki klasycznej i popularnej.

Obecnie liczy 35 osób w przedziale wiekowym od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. Spotkać go i usłyszeć  można nie tylko podczas uroczystości kościelnych, ale również przy okazji wydarzeń kulturalnych, gdzie dzielnie reprezentuje dorobek artystyczny gminy wraz z innymi zespołami. Chór BelCanto bierze również udział w przeglądzie Chórów Laudate Dominum w Mszanie Dolnej, oraz chętnie odpowiada na zaproszenia na występy do innych regionów. Obecnie chórem dyryguje Urszula Palka-Ranosz – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej.