2014

W roku 2014 w cyklu Letnich Koncertów Kameralnych wystapiły trzy zespoły.

Po kliknięciu w miniaturkę zdjęcia otworzy się galeria fotografii na archiwalnej stronie ośrodka kultury.

6.07 - Surreal Players

03.08 - Gurgul Band i Marta Florek


 

GURGUL BAND powstał w 2011 roku. Oryginalność muzyki GURGUL BAND to wynik odważnego połączenia brzmienia akordeonu i tria jazzowego: fortepianu, gitary basowej oraz perkusji. Dominującą jej cechą jest szeroki przekrój stylistyczny, stanowiący fuzję jazzu, world music, a miejscami także rocka progresywnego. Muzyka GURGUL BAND może przywoływać skojarzenia z współczesnym nurtem jazzu skandynawskiego, jednak poprzez unikatowe instrumentarium i podejście do formy wymyka się ona utartym schematom i jednoznacznym klasyfikacjom.

MARTA FLOREK - wokalistka, Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Wokalistyki Jazzowej. Jest laureatką popularnego programu TVP 2 "Szansa na sukces" oraz zdobywczynią wielu nagród na prestiżowych festiwalach dla wokalistów w Polsce i za granicą, m.in.: I miejsca na Międzynarodowym Festiwalu POP MUSIC DISCOVERY (Warna- Bułgaria 2004), I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Litewskiej (Palanga 2005), Grand Prix dla najlepszego wokalisty, I miejsce za piosenkę i Nagroda Rozgłośni Radiowych na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki "Universong" (Teneryfa - Hiszpania 2006). Była solistką podczas Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży z Papieżem Benedyktem XVI na krakowskich Błoniach. Zaśpiewała wtedy dla 600 tysięcy osób.
Wielokrotnie występowała w programach telewizji polskiej a piosenka pt. Szukam, którą wokalistka nagrała z raperem Owalem, znalazła się w finale Sopot Festiwal 2007. Utwór gościł przez wiele tygodni na liście przebojów topowych polskich stacji radiowych.

03.08 - Zespół Ad Libitum

Zespół Ad Libitum tworzy trójka artystów, którzy popisali się swoimi umiejętnościami gry m.in na klawesynie, gitarze klasycznej oraz lutni. Całości dopełniał głos sopranowy.

Program koncertu obrazował ukryty w formach i rytmach charakter muzyki hiszpańskiej i włoskiej. Rozpoczynał się renesansowymi pieśniami hiszpańskimi odkrytymi niedawno przez zespół „Ad libitum” w Bibliotece Katalońskiej w Barcelonie. Niezwykle interesującym brzmieniowo i również rzadko wykonywanym utworem jest osobliwa kantata hiszpańska G. F. Händla No se emenderá jamás, napisana na bardzo oryginalny, jak na owe czasy skład – sopran, gitarę oraz basso continuo. Ekspresyjne i wirtuozowskie Fandango – tańczone początkowo w Hiszpanii przy dźwiękach kastanietów, budzi skojarzenia z barwnym strojem torreadora, flamenco czy architekturą Gaudiego. Ciekawostką repertuarową jest także Sonata c-moll T. Giordaniego oryginalnie napisana na gitarę i b.c., z jednej strony zachowana w estetyce stylu barokowego, z drugiej zapowiadająca już epokę klasyczną. Koncert wieńczy niezwykle interesująco opracowany utwór – „Ave Maria Andina”, zawierający zarówno części kontemplacyjne jak i bardzo wirtuozowskie oraz motoryczne.