Zaproszenie na obchody Narodowego Święta Niepodległości

Utworzono dnia 25.09.2023

11 listopada obchodzić będziemy 105. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji, jak co roku na Przełęczy im. Marszałka Edwarda Rydza Śmigłego w Chyszówkach  odbędą się uroczystości związane z tym świętem.

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze ze świąt państwowych w naszym kraju, które upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123. latach zaborów (1795–1918). Pamiętajmy, że sam proces odbudowy niezależności przez Polskę nie został wdrożony z dnia na dzień, ale składał się z serii wydarzeń. Warto przypomnieć powołanie Rady Regencyjnej, która 7 października 1918 roku ogłosiła niepodległość państwa. Znamiennym dniem okazał się jednak 11 listopada, gdy zwierzchnią władzę wojskową otrzymał marszałek Józef Piłsudski. Zbiegło się to również z zawarciem rozejmu w Compiègne i oficjalnym zakończeniem I wojny światowej. Właśnie tę datę - 11 listopada 1918 roku - ogłoszono oficjalnym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podobnie jak w latach ubiegłych wydarzenie jest realizowane wspólnie przez Gminę Dobra i Gminę Słopnice. Organizatorzy serdecznie zapraszają do uczestnictwa wszystkich mieszkańców gmin, a także przybyszy z innych miejscowości. Oddajmy wspólnie hołd bohaterom, którzy po latach rozbiorów i niewoli wywalczyli dla nas wolną Polskę.

Szczegóły obchodów znajdują się na plakacie.