Niedziela Palmowa

Utworzono dnia 28.03.2021
Dziś Palmowa Niedziela, która w Kościele katolickim kończy okres Wielkiego Postu i rozpoczyna Wielki Tydzień.
Liturgia wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. W tym dniu podczas uroczystych Mszy Świętych uczestniczymy w obrzędzie poświęcenia palm. Zwyczaj ten pojawił się około VII wieku na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa.
 
W polskiej tradycji ludowej Niedzielę Palmową nazywano również Kwietną bądź Wierzbną. W zależności od regionu, palmy różnią się wyglądem i techniką wykonania.
 
Z palmami wielkanocnymi wiąże się też wiele ludowych zwyczajów i wierzeń w zależności od regionu: poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy. Krzyżyki z palmowych gałązek zatknięte w ziemię bronią pola przed gradobiciem i burzami, poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunem. Gdy poświęconą palmą pokropi się rodzinę, zabezpieczy ją to przed chorobami i głodem.
 
Palmy wielkanocnej nie można było wyrzucić. Najczęściej była ona palona, popiół zaś z tych palm wykorzystywano w następnym roku w obrzędzie Środy Popielcowej.
 
A tych którzy jeszcze nie meli okazji zachęcamy do wysłuchania Legendy o Niedzieli Palmowej - tutaj, która powstała z opowiadań Pani Marii Markiewicz z Porąbki - wieloletniej działaczki i popularyzatorki folkloru na rzecz dorobku kulturalnego Gminy Dobra. W nagraniu legendę opowiada Pani Zosia Michałek.