Komisja konkursowa oceniała palmy. Już 26 kwietnia dowiemy się kto jest zwycięzcą!

Utworzono dnia 15.04.2019

Niedziela Palmowa zwana także Niedzielą Męki Pańskiej, rozpoczyna tzw. Wielki Tydzień – symbolicznie nawiązujący do ostatnich dni Jezusa na Ziemi. Pierwszym dniem Wielkiego Tygodnia jest właśnie Niedziela Palmowa. W tym dniu, na pamiątkę triumfalnego, uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, organizowane są procesje z palmami, zwyczajowo wokół świątyni. Nie inaczej było w Gminie Dobra, w tę piękną, słoneczną niedzielę, 14 kwietnia, liturgię rozpoczęły procesje asysty kościelnej. Tradycyjnie w każdej parafii odczytany został fragment ewangelii opisujący wspomniany wjazd Chrystusa do Jerozolimy.


Warto przypomnieć, że w regionie dobrzańskim, palmy wielkanocne wykonuje się z witek wierzbowych, wiklinowych lub leszczynowych- pisał Adrian Cieślik znany lokalny historyk, administrator strony w której można uzyskać bardzo dużo informacji na temat historii Dobrej. Przybiera się je kolorowymi wstążkami i kwiatami z bibuły. Dawniej i wstążki były z bibuły. Do palmy dobiera się również suche, kolorowe trawy, bukszpan. Kolory mają bowiem symbolizować budzące się wiosną życie. Witki w palmie związuje się mocno sznurem, w miarę możliwości naturalnym, najlepiej konopnym lub skórzanym rzemieniem. Dawniej też palmy zabierano do domów, wykonywano z nich krzyżyki, które w Wielki Piątek rozstawiano na polach, celem wyproszenia błogosławieństwa dla plonów. Zwyczaj ten niestety zanika, są za to organizowane liczne konkursy na najładniej ubraną, najwyższą czy tak jak to jest w regionie dobrzańskim tradycyjną palmę.

Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej corocznie organizuje konkurs na najpiękniejszą tradycyjną palmę wielkanocną. I dlatego w dniu dzisiejszym, 15 kwietnia palmy z terenu Gminy Dobra zostały poddane ocenie przez komisję konkursową złożoną z pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej, w tym dyrektor Panią Urszulę Palkę -Ranosz i pracownika GOKu Panią Karolinę Czech- Dziadoń a także znawczynie tradycji i kultury regionu dobrzańskiego Panią Zofię Michałek i Panią Marię Cygal z Przenoszy.

     

  

A już 26 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrej odbędzie się finał konkursu. Wtedy też dowiemy się kto w tym roku zwyciężył i otrzyma nagrody.