Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dożynki Gminy Dobra

Utworzono dnia 20.08.2019

W niedzielę, 18 sierpnia, odbyły się Dożynki Gminy Dobra. Wydarzenie to przyciągnęło wielu mieszkańców, samorządowców i sympatyków gminy. Jak wspomniał w trakcie swojego przemówienia Wójt Gminy Dobra Benedykt Węgrzyn - Uroczystość dedykowana jest tym wszystkim, których ciężka praca i jej  efekty trafiają na nasze stoły.

Dożynki rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej, sprawowaną przez kustosza tego miejsca – ks. Wojciecha Srokę w intencji rolników, sadowników i ich rodzin. Oprawę muzyczną Mszy Świętej przygotował zespół Jurkowianie z Jurkowa.

Następnie, korowód dożynkowy skierował się w asyście zespołów ludowych i orkiestry OSP Dobra do parku im. Małachowskich, gdzie Wójt Gminy Dobra Benedykt Węgrzyn, który oficjalnie otworzył imprezę i przywitał przybyłych gości i dziękował rolnikom za ich poświęcenie i pracę na roli.

Wśród samorządowców przybyłych na uroczystości znaleźli się m.in. Grzegorz Biedroń Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Mieczysław Uryga Starosta Limanowski, Ewa Filipiak Przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego, radni powiatu limanowskiego Jan Puchała, Marian Wójtowicz i Czesław Kawalec. Oczywiście nie zabrakło Radnych Gminy Dobra na czele z wiceprzewodniczącą Rady Gminy Anną Mrózek, a także sołtysów z terenu Gminy Dobra.  

- Dziękuję zaproszonym gościom  i wszystkim mieszkańcom Gminy Dobra za Waszą obecność i wspaniałą atmosferę jaką zawsze tworzycie - mówił wójt Benedykt Węgrzyn w trakcie uroczystości - Dziękuję rolnikom, sadownikom i hodowcom z naszego terenu. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że to właśnie Wy jesteście ostoją naszej dobrzańskiej kultury, tradycji i najpiękniejszych wartości. Dziękuję wszystkim sponsorom, którzy wspierają nasze uroczystości. Natomiast za sprawowanie nadzoru nad bezpieczeństwem imprezy i pomoc strażakom dziękuję OSP w Dobrej. Na koniec swoje szczególne podziękowania  - kieruję do pani Urszuli Palka-Ranosz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej i jej pracowników, jak również do pracowników Urzędu Gminy oraz innych osób i podmiotom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do organizacji i przeprowadzenia naszego gminnego święta.

Podczas uroczystości Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Przenoszy i Skrzydlnej na ręce włodarzy gminy  - wójta Benedykta Węgrzyna i wiceprzewodniczącej Rady Gminy Anny Mrózek wręczyły dożynkowy kosz a także bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki, którym zgodnie z tradycją wójt osobiście częstował wszystkich obecnych podczas uroczystości.

Ale uroczystość dożynkowa nie mogłaby odbyć się bez przepięknego misternie wyplatanego wieńca, przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Porąbce, które w tym roku obchodzi swój Jubileusz 50-lecie istnienia. Dlatego też w trakcie uroczystości wójt Gminy Dobra Benedykt Węgrzyn wraz z dyrektor GOK-u  Urszula Palka - Ranosz wręczyli na ich ręce Przewodniczącej KGW w Porąbce, Pani Marii Cygal okolicznościowe gratulacje.

Warto wspomnieć, że w tym roku, dodatkowo Wójt Gminy Dobra na ręce wszystkich Sołtysów złożył specjalne podziękowania dla wszystkich rolników z terenu Gminy Dobra.

Program gminnych Dożynek urozmaiciły liczne występy grup artystycznych. Imprezę prowadził niezastąpiony Pan Marian Wójtowicz, znawca kultury i tradycji regionu.

Na dożynkowej scenie swoje umiejętności zaprezentowali m.in orkiestra OSP Dobra, Zespół Ludowy ze Skrzydlnej, Zespół Jurkowianie z Jurkowa, Orkiestra Dęta „Echo Podhala z Limanowej czy dzieci ze Szkółki Muzykowania Ludowego, kierowanej przez Panią Karolinę Czech-Dziadoń. Dodatkowo w trakcie wydarzenia, podziwiać można było występy Grupy Senior+ z Dobrej, dzieci ze świetlicy środowiskowej z Jurkowa, czy prezentację teatralną przygotowaną przez Panią Marię Schejbal.

 

Święto plonów było także znakomitą okazją do zaprezentowania dorobku kulturalnego gminy, który na swoich stanowiskach prezentowały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Porąbki, Przenoszy, Skrzydlnej i Dobrej. Dożynki stanowiły także nie lada atrakcję dla najmłodszych mieszkańców gminy. Czekały na nich wspaniałe atrakcje, w tym m.in. zjeżdżalnie i dmuchańce, malowanie twarzy, wata cukrowa, lody.

Gwoździem programu przygotowanego na tegoroczne dożynki był zespół GÓRALSI, który nie zawiódł oczekiwań widzów – zabawa była doskonała.
Następnie wszyscy mieszkańcy przy dźwiękach zespołu GIBKY doskonale się bawili, do późnych godzin wieczornych.

 

Podczas uroczystości zaprezentowany został odświętny strój panieński Laszki od Dobrej. Projekt zrealizowany został przez grupę nieformalną Miłośników Kultury Dobrzańskiej oraz Stowarzyszenie Niezależnych Inicjatyw Społecznych "BŁĘKIT". Strój Laszki od Dobrej, to projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego.

 

Swoją wdzięczność kierujemy do sponsorów tegorocznych dożynek:
- firmy Gold Drop
- firmy Joniec
- firmy FAKRO
- firmy TAURUSTAL
- firmy GWARANT
- Bank Spółdzielczy Limanowa
 

kliknij i zobacz
FOTORELACJA Z TEGO WYDARZENIA!!!!

 

oprac. Justyna Tokarczyk
fot. Justyna Tokarczyk i Adrian Cieślik

Dożynki Gminy Dobra

Utworzono dnia 23.09.2019, 12:51

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 0

W poprzednim tygodniu: 1

W tym miesiącu: 2

W poprzednim miesiącu: 0

Wszystkich: 6633

Zegar

Imieniny

Kalendarium

Luty 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1