Łyżka /803 m/- 21 lipca 2024 r.
21 lipca 2024 roku odbyło się kolejne wydarzenie w ramach XV edycji akcji "Odkryj Beskid Wyspowy 2024", tym razem na szczyt Łyżki (803 m n.p.m.). Organizatorami i gospodarzami spotkania byli Gmina Łukowica oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Łukowicy, wspierani przez Forum Gmin Beskidu Wyspowego, Województwo Małopolskie oraz Towarzystwo Miłośników Regionu Dobrzańskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli telewizja internetowa TV28 oraz portal Gorce24.pl.
Wędrówka rozpoczęła się o godzinie 8:00 w Łukowicy, skąd uczestnicy pod opieką przewodnika PTTK, Jarosława Orła, ruszyli przez Pępówkę na szczyt Łyżki. Na miejscu gości powitał Jarosław Czaja, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Łukowicy.
Msza święta, odprawiona przez ks. Marcina Masztalskiego z Parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Przyszowej oraz pochodzącego z Łukowicy ojca Jacka Dudkę z klasztoru Ojców Dominikanów w Sankt Petersburgu, wprowadziła uczestników w uroczysty nastrój.
Oprawę muzyczno-wokalną oraz specjalny koncert zapewnił Zespół Regionalny „Głos Beskidu” z Siekierczyny pod kierownictwem Andrzeja Biernata, wspierany przez organistkę Agnieszkę Iwańską z Przyszowej.
W trakcie spotkania ogłoszono wyniki licznych konkursów. Najmłodszym uczestnikiem okazał się Karol Wątor, mający zaledwie 3 miesiące z Przyszowej, a najstarszym – Stanisław Łazarczyk, liczący 78 lat z Gliwic. Na szczyt dotarła także Anna Berger, 81-letnia mieszkanka Krakowa. Uczestnikiem z najdalszego zakątka Polski był Dariusz Kaczor z Kłodzka, a z najdalszego zakątka świata – Daniel Hildebrandt z Sholalhaven w Nowej Południowej Walii, Australia. W wydarzeniu brały udział również Emilia i Martyna Matuszyk z Houston w stanie Texas, USA.
W konkursie wiedzy o Beskidzie Wyspowym pierwsze miejsce zdobył Wojciech Smaga ze Stróży, drugie miejsce przypadło Bożenie Maciejczyk z Krakowa, a trzecie – Tadeuszowi Jamrozowi z Zawadki.
Nagrody za najmilszą uczestniczkę i uczestnika otrzymali Julia Wilk z Przyszowej oraz Jerzy Bogucki z Wieliczki. W kategorii rodzinnego odkrywania wyróżniono wielopokoleniowe rodziny z Zespołu Regionalnego „Głos Beskidu” z Siekierczyny, liczące ponad 60 osób.
Specjalne podziękowania za przygotowanie miejsca wydarzenia skierowano do Janusza Majki, sołtysa sołectwa Przyszowa I, oraz Adama Sikońskiego, radnego gminnego. Nagrody wręczali sołtys Janusz Majka oraz dyrektor Jarosław Czaja.
Po zakończeniu spotkania, uczestnicy przeszli w okolice stanowiska archeologicznego poniżej szczytu Łyżki, gdzie dyrektor Jarosław Czaja, autor książki „Między Gorcem, Łyżką a Dunajcem”, opowiedział o znaleziskach, historii i tajemnicach tego miejsca.
W spotkaniu uczestniczyli również radni powiatowi Józef Pietrzak i Janusz Koza oraz radni gminni Adam Sikoński, Janusz Mrowca i Piotr Mordarski.
Organizacją wydarzenia, poczęstunkiem, transportem i bezpieczeństwem zajęli się Jarosław Czaja wraz z Andrzejem Biskupem oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Przyszowej na czele z przewodniczącą Grażyną Śmierciak, OSP Przyszowa na czele z Krzysztofem Hyblem i Jerzym Hebdą, Stanisław Cygal, Stanisław Frączek, Monika Oleksińska, Jerzy Bogucki i Maciej Koza. Dokumentację zdjęciowo-filmową prowadzili redaktorzy Monika Antosz Grodzicka, Józef Budacz, Roland Mielnicki oraz Andrzej Bukański.
Specjalne podziękowania skierowano do państwa Mordarskich za udostępnienie terenu, na którym odbywało się spotkanie, oraz do pana Janusza Króla za udostępnienie miejsca na parking samochodów.
XV edycja akcji „Odkryj Beskid Wyspowy 2024, Główny Szlak Beskidu Wyspowego, 102 Wyspy Beskidu Wyspowego” jest realizowana przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach "Programu wsparcia turystyki – edycja 2024" oraz Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Gościnna 2024”.