VII Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego już za nami!

Utworzono dnia 02.07.2019

     VII Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki” już za nami. W ubiegłą sobotę można było obejrzeć nie tylko występy artystyczne grup działających n terenie Gminy, ale i skosztować potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Porąbki i Przenoszy. Przedsięwzięcie oficjalnie rozpoczął Wójt, witając przybyłych gości i życząc wszystkim miłej zabawy.

     Pierwszy zaprezentował się Zespół Ludowy ze Skrzydlnej. Zespół Ludowy ze Skrzydlnej powstał w 2017 roku i pomimo krótkiego stażu może poszczycić się już występami podczas wielu uroczystości gminnych takich jak Dożynki, czy Galicyjski Piknik Kolejowy. Brała też udział w przeglądach folklorystycznych tak jak: Limanowska Słaza, Druzbacka w Podegrodziu, Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej oraz zeszłoroczna Beskidzka Podkówecka w Dobrej prezentując dorobek rodzimego folkloru. Zespół urozmaica również szereg wydarzeń sakralno-świeckichna terenie Gminy. Kierownikiem zespołu jest Pan Mieczysław Biel. Zespół ten zaśpiewał ludowe piosenki oraz zatańczył polkę.

      Drugą grupą dającą popis, była grupa Taekwondo, która pokazała różne techniki cechujące tę dyscyplinę sportową. Treningi prowadzone są w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrej. Zajęcia prowadzą licencjonowani trenerzy Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego posiadający stopnie mistrzowskie:. Na zajęciach zawodnicy wykonują ćwiczenia ogólnorozwojowe poprawiające koordynację ciała i kondycję fizyczną, jak również ćwiczenia specjalne potrzebne do samoobrony, współzawodnictwa sportowego i rozbić twardych przedmiotów. Zawodnicy poprzez wytrwałą i systematyczną pracę podnoszą swoje umiejętności, a sprawdzianem dla nich są egzaminy na kolejne pasy i wyjazdy na zawody krajowe i międzynarodowe.

     Kolejnym zespołem występującym, był Dziecięcy Zespół z Gminy Dobra. Dziecięcy Zespół Regionalny powstał we wrześniu 2016 r. Działa pod patronatem Zespołu Regionalnego „Jurkowianie” a pieczę nad nim sprawuje Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej. Na próby uczęszczają dzieci z Dobrej, Jurkowa oraz okolicznych miejscowości. Przy wszelkich występach podgrywa muzyka Zespołu Regionalnego „Jurkowianie”. Dzieci odtworzyły tańce na bazie Lachów limanowskich- polkę i „Kowola”. Nie zabrakło również śpiewu oraz zabawy regionalnych: Kogutka, Pioskorza. Kierownikiem zespołu jest Karolina Czech- Dziadoń.

     Na scenie pojawił się także Zespół Regionalny „Jurkowianie” powstał w 1966 roku z inicjatywy Członkiń KGW w Jurkowie, a założycielką była Maria Czech- regionalistka, działaczka kulturowa. Aktualnie zespołem zajmuje się Ryszard Czech wraz z żoną Zofią a instruktorem zespołu jest Karolina Czech-Dziadoń. Od ponad 50 lat zespół wielokrotnie bierze udział w różnych przeglądach, festiwalach powiatowych, wojewódzkich, ogólnopolskich oraz międzynarodowych zdobywając wysokie miejsca. „Jurkowianie” należą do kategorii zespołów autentycznych. Odtwarza zwyczaje i obrzędy z pogranicza Górali Zagórzańskich i Lachów od Dobrej. Repertuar jest oparty na rodzimym folklorze- autentycznych pieśniach, muzyce, gwarze oraz tańcach. Zespół zaprezentował charakterystyczne dla regionu tańce: polki, walczyki, „suwanego” oraz „tupanego”.

    0 19:30 odbył się koncert w ramach projektu „Mozart kontra Sinatra” z udziałem Mirosława Witkowskiego. Celem projektu, była promocja integracji pokoleń osób starszych i młodzieży oraz rozwijanie relacji wewnątrz- i międzypokoleniowych. Celem projektu była także promocja i tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi kreatywności osób starszych, w tym niepełnosprawnych i ich rzeczywistej współpracy ze sprawnymi adresatami bez ograniczeń wiekowych, dającą im możliwość aktywnego działania oraz łączenia aktywności twórczej ze zdobywaniem wiedzy i wykorzystania jej w praktyce na rzecz lokalnej społeczności.

W skład chóru integracyjnego wchodzili:

- laureaci XIX Przeglądu Form Artystycznych organizowanego przez GOK w Dobrej/

w tym soliści i grupa Szkoły Podst. w Wilczycach prowadzona przez p. Dorotę Naściszewską,

- grupa działająca przy Dziennym Domu „Senior +” prowadzona przez p. Balbinę Judka

- chór BelCanto, prowadzony przez dyrektor GOK w Dobrej, Urszulę Palka- Ranosz.

Podczas festiwalu odbył się także konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym, w którym można było zdobyć drobny upominek od Gminnego Ośrodka Kultury, a koło 21:00 wszyscy mogli bawić się w rytmach muzyki na żywo z zespołem TheLux.

     Całe wydarzenie prowadził pan Stanisław Przybylski, za co bardzo dziękujemy. Pragniemy również podziękować wszystkim występującym, którzy urozmaicili wydarzenie swoimi prezentacjami czyli Dziecięcemu Zespołowi Regionalnemu, Zespołowi Regionalnemu Jurkowianie, Zespołowi Ludowemu ze Skrzydlnej oraz grupie Taekwondo z Dobrej. Dziękujemy Kołom Gospodyń Wiejskich, za przygotowanie stanowisk oraz potraw regionalnych. Dziękujemy także mediom: TV 28, limanowianin.in, Dziennikowi Polskiemu za relacje z wydarzenia oraz Firmie Nagłośnieniowej S-K Audio za obsługę techniki estradowej. Poniżej linki przekierowujące do podsumowania:

https://www.facebook.com/watch/?v=2309086359366574

https://limanowianin.in/2019/06/30/vii-festiwal-kultury-beskidu-wyspowego-2019-niezwykle-wystepy-i-moc-atrakcji-wideo-galeria-zdjec/?fbclid=IwAR2bmuxSdTV27aLfAHzig7I7vI7rdtw__6Ybl6K52cdD92Rc6hhmzT64-h4

https://dziennikpolski24.pl/festiwalu-kultury-beskidu-wyspowego-beskidzkie-rytmy-i-smaki-w-dobrej-zdjecia/ar/c7-14248255?fbclid=IwAR0vBmQ5rYYqhuAcFpS8fqe78xRwMKuSTjt_T_xd4EHDwss0d-p8JPHRs5w

 

Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego -Beskidzkie Rytmy i Smaki  odbył się w ramach projektu: Odkryj Beskid Wyspowy 2019 – 10 lat wspólnego odkrywania „Beskidzkich Wysp”.  dofinansowanego ze środków Województwa Małopolskiego w ramach projektu Małopolska Gościnna.  
Projekt udaje się realizować  dzięki współdziałaniu 21 Gmin  współnie z Fundacją Rozwoju Regionu Rabka poprzez  w celu promowania pasma Beskidu Wyspowego. 




 

 

 

Utworzono: 02.07.2019