Tegoroczne Dziady Śmigustne i wspominki relacji z poprzednich lat

Utworzono dnia 07.04.2021

Konkurs na Śmiguśnioka roku musiał zostać odwołany, ale Dziady Śmigustne pojawiły się w Poniedziałek Wielkanocny na ulicach Dobrej. Ponad 20 Śmiguśnioków od wczesnych godzin porannych psociło po okolicznych miejscowowściach, aż ostatecznie wszyscy zebrali sie w centrum Dobrej, gdzie tradycyjnie polewali mieszkanców wodą, obsypywali samochody słomą i odgrywali całe przedstawienie. W tym roku dodatkowo pojawił się punkt szczepień na Covid - 19. :)

Poniżej artykuły, nagrania i fotorelacje z wydarzenia, które pojawiły się na regionalnych portalach informacyjnych:

TV28

Limanowa.in

 
 
Dodatkowo zamieszczamy jeszcze reportaż z 2015 odnośnie zwyczajów wielkanocnych na terenie Gminy Dobra, który zrealizowany został przez Telewizje Limanowską - TV28 link tutaj.
 
A bywało i tak, że dziady Śmigustne brodziły nie tylko w słomie i wodzie ale i śniegu - link.
 
 
Tradycja "Dziadów Śmigustnych" związana jest z najazdem Tatarów na klasztor cystersów w Szczyrzycu w XIII wieku. Tatarzy wzięli niewolników, gnając ich m. in. przez Porąbkę. Tam słabszych z nich powiesili (do dzisiaj miejsce, w którym dokonano egzekucji ludzie nazywają „Wisielnice”) a mocniejszych odarli z ubrań, obcięli języki tak aby nie mogli nikomu opowiedzieć o tym co zaszło i puścili wolno. Jeńcy ci zdobyli słomę na ubrania. Nie mogli mówić, wydawali tylko dźwięki podobne do turkotania, jęki. Uwolnieni mieli trafić na dobrych ludzi w pobliskiej miejscowości, którzy dali im schronienie - stąd etnografowie wyprowadzają nazwę wsi "Dobra".
Dawniej dziady chodziły po wsi nocą z Wielkiej Niedzieli na Poniedziałek i psocili na tych podwórkach, których gospodarze nie obdarowali ich jajkami lub kołaczami. Nad ranem znikali. Obecnie psocą od wczesnych godzin porannych, przed południem, w centrum miejscowości.
Ich ubiór wykonany jest ze słomy. Maski na twarzy ze skóry baraniej, z czasem zastąpionej przez płótno. Jak nie mieli masek, smarowali twarze sadzą.