Światowy Dzień Wiedzy o Autyźmie w Dobrej

Utworzono dnia 04.04.2019

W całej Polsce, z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyźmiena na niebiesko zaświeciły się budynki m.in. Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko-Dąbrowski, gmach Papierów Wartościowych w Warszawie, Zamek w Lublinie, Ratusz w Kaliszu, Manufaktura w Łodzi, czy Spodek w Katowicach. Ale nie tylko! Bo dniu dzisiejszym, 4 kwietnia z inicjatywy Niepublicznego  Integracyjnego Przedszkola Montessori im. Świętej Rodziny w Dobrej, przy wspólpracy z Ośrodkiem Szkolno Wychowawczym i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dobrej, również Dobra - lśniła na niebiesko nie tylko dziesiątkami balonów, ale również ubraniami uczestników tego wydarzenia.

    

Obchody rozpoczęły się w Parku im. Małachowskich w Dobrej,
gdzie punktualnie o godzinie 11-stej w powietrze wypuszczone zostały dziesiątki niebieskich balonów.

 

 

 Następnie dzieci ze szkół i przedszkoli z terenu Gminy Dobra, Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Dobrej
a także przedstawiciele Dziennego Dom Senior Plus w Dobrej mogli skosztować słodkich przysmaków w kolorze niebieskim.

 

   

 

Następnie o godzinie 19-stej w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrej,
odbył się pokaz filmu pt. „Czarny balonik”.
A wszystko to z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyźmie.

  

 

Dlaczego kolor niebieski?

Bo kolor niebieski ma dać osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie! 
Niech w ten jeden dzień w roku będzie nam niebiesko, aby każdy kolejny stał się łatwiejszy dla osób z autyzmem, który na całym świecie dotyka coraz większej grupy ludzi.

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.

- Coraz więcej osób w Polsce jest zdiagnozowanych w kierunku zaburzeń autyzmu. Na co dzień często spotykają się z niezrozumieniem, brakiem akceptacji ze strony rówieśników, a co za tym idzie także negatywnymi komentarzami i odrzuceniem. Dlatego tak ważne jest, abyśmy w tym dniu pokazali, że jesteśmy otwarci na osoby z autyzmem. Niech poczują się wyjątkowo, wiedząc, że te niebieskie akcenty, są dzisiaj specjalnie dla nich!” –  podkreśla Urszula Palka-Ranosz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej, współorganizator spotkania.

- To święto ma na celu przede wszystkim zwiększyć wiedzę społeczeństwa odnośnie osób dotkniętych autyzmem- informuje Paulina Knapik, dyrektor Niepublicznego  Integracyjnego Przedszkola Montessori im. Świętej Rodziny w Dobrej - Chodzi o polepszenie ich warunków życia, opieki medycznej i zwiększenie tolerancji wobec osób cierpiących na autyzm.

Utworzono: 04.04.2019