Strój Laszki od Dobrej w szkole

Utworzono dnia 20.09.2019

20 września br. w Szkole Podstawowej im. Leopolda Węgrzynowicza w Dobrej, odbyła się prelekcja promująca tradycyjny strój Laszki od Dobrej z udziałem dzieci. Strój został wykonany dzięki wsparciu finansowemu FIO oraz Województwa Małopolskiego. Realizatorem projektu jest grupa nieformalna, pod patronatem Niezależnego Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Błękit”. Po prelekcji dla dzieci, został rozdysponowany krótki test wiedzy dotyczący elementów tradycyjnego stroju.

W trakcie spotkania przedstawicielki grupy nieformalnej; Karolina Czech- Dziadoń i Magdalena Rapacz zaprezentowały dzieciom z czego składa się tradycyjny strój panieński Laszki od Dobrej. W trakcie spotkania zaprezentowany został barwny projekt graficzny podstawowych elementów panieńskiego stroju Lachów od Dobrej. Jak opowiadały inicjatorki spotkania – Strój, który dzisiaj możecie zobaczyć to prawidłowo odtworzony odświętny ubiór młodej kobiety (panny) z lat 20.-30. XX wieku ze wsi z okolic Dobrej, powiatu limanowskiego. Projekt, który możecie zobaczyć oparty jest na dostępnych publikacjach etnograficznych z czasów II RP, dotyczących powyższego regionu.

W spotkaniu udział wzięły również Urszula Palka-Ranosz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej, a także Halina Marek, bibliotekarka ze szkoły podstawowej w Dobrej.  



Elementami przedstawionego stroju są:

- Biała płócienna koszula z „przyramkami” i charakterystyczną, niską „ząbkowaną” stójką wokół szyi, zdobiona białym haftem nićmi, o motywach roślinnych (ściegi: dziergany przy dziurkach, sznureczek, płaski)

- Gorset z czarnego aksamitu, o starszym kroju (z doszytą u dołu krótką falbanką ułożona w kontrafałdy), zdobiony wielobarwnym haftem nićmi (ściegiem płaskim) w smukłe bukiety kwiatowe.

- Spódnica z ciemnozielonej, cienkiej tkaniny wełnianej, szeroka, suto marszczona w pasie, ozdobiona w dolnej części dwiema czarnymi taśmami pasmanteryjnymi. (Powinna mieć długość nieco nad kostki, a pod nią należy włożyć białą, szeroką halkę).

50 dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchało Karoliny Czech- Dziadoń i Magdaleny Rapacz. Po  zapoznaniu się z poszczególnymi elementami stroju tradycyjnego, dzieci miały za zadanie rozwiązać tekst dotyczący tradycyjnego stroju panieńskiego Laszki od Dobrej.

Zaprezentowany odświętny strój panieński Laszki od Dobrej to projekt zrealizowany przez grupę nieformalną Miłośników Kultury Dobrzańskiej oraz Stowarzyszenie Niezależnych Inicjatyw Społecznych "BŁĘKIT". Strój Laszki od Dobrej, to projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego.

oprac. i zdjęcia J.Tokarczyk

 

Utworzono: 23.09.2019