Sesja Historyczna z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Utworzono dnia 16.09.2019

14 września w Skrzydlnej z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej odbyła się sesja historyczna zorganizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Historii, Tradycji i Kultury Ziemi Skrzydlańskiej. W ramach spotkania odbyła się również promocja publikacji i wystawy pn. Ślady Pamięci –Skrzydlna 1939-2019-  autorstwa Pani Małgorzaty Lis.

W programie wydarzenia oprócz prezentacji publikacji, albumu który powstał w ramach upamiętnienia 80.rocznicy wybuchu II wojny światowej, znalazły się prelekcje, m.in. dr Piotra Sadowskiego z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu na temat działań wojennych w Skrzydlnej i w okolicach we wrześniu 1939 roku.  

Kolejnym punktem sesji był wykład dr inż. arch. Łukasza Stożka, architekta z Politechniki Krakowskiej, który opowiadał zgromadzonym o żołnierzach Dywizjonu Rozpoznawczego 10.Brygady Kawalerii w walkach o Skrzydlną, w świetle dokumentów archiwalnych  Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie.

Następnie Michał Różyński, historyk i prezes Stowarzyszenia „Odwach” z Poznania przygotował prezentacje na temat 10.Pułk Dragonów - spadkobierca tradycji ułanów ze Skrzydlnej, natomiast Przemysław Bukowiec, historyk regionalista przygotował  prelekcję na temat życia i twórczości – Skrzydlańskiego Długosza- Józefa Koniecznego. Natomiast dr Dawid Golik  z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie mówił na temat Pacyfikacji Podlesia przez karną kompanię SS Matingena.

 Jak wspomniała Pani Małgorzata Lis, inicjatorka spotkania - Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w przygotowanie tego ważnego wydarzenia. Dziękujemy dr Piotrowi Sadowskiemu, dr Łukaszowi Stożkowi, dr Dawidowi Golikowi, Przemysławowi Bukowcowi, Michałowi Różynskiemu za wystąpienia wzbogacające wiedzę o historii naszego regionu. To była niecodzienna lekcja historii. Dziękujemy naszym gościom ze Stowarzyszenia "Odwach" z Poznania za przygotowanie ciekawej, historycznej ekspozycji, która uświetniła sesję historyczną. Dziękujemy wszystkim obecnym na sesji, dzięki Waszej obecności sesja miała wyjątkową wartość. Stowarzyszenie Miłośników Historii, Tradycji i Kultury Ziemi Skrzydlańskiej składa podziękowanie na ręce ks. proboszcza Marka Krupy za udostępnienie sali na sesję oraz holu na zaprezentowanie wystawy "Ocalić Pamięć", ks. Bogdanowi za czuwanie nad nagłośnieniem, Panu Benedyktowi Węgrzynowi, wójtowi Gminy Dobra za wsparcie finansowe na zorganizowanie wystawy oraz środki na wyżywienie dla żołnierzy, Pani Urszuli Palka-Ranosz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury  w Dobrej za nagranie sesji historyczne oraz poczęstunek dla gości, Pani dyrektor Cecylii Bogacz za udostępnienie świetlicy szkolnej i Pani Joli Ploskonka za czuwanie nad organizacją. Oczywiście podziękowania należą się uczniom szkoły za piękną oprawę mszy św. na cmentarzu, orkiestrze, zespołowi regionalnemu. Paniom z KGW ze Skrzydlnej i Przenoszy oraz Akcji Katolickiej za słodki poczęstunek. Wszystkim za wszystko dziękujemy, warto podkreślić że wspólnymi siłami możemy tworzyć piękne inicjatywy.

W trakcie sesji historycznej, oprócz prelekcji, których naprawdę warto było posłuchać, spotkaniu  towarzyszyły wyjątkowe wystawy - "Ocalić Pamięć. Skrzydlna 1939-2019", jak również wystawa eksponatów związanych z II wojna światową, czy wystawa mundurów wojskowych Dywizjonu Rozpoznawczego 10. Brygady Kawalerii i 10. Pułku Dragonów. Ponadto na spotkanie przybyła również  reprezentacja 10. batalionu zmechanizowanego Dragonów ze Świętoszowa z dowódcą, podpułkownikiem Markiem Fiałką na czele. Warto dodać ze imprezę uświetnili także rekonstruktorzy z GRH 1 PSP AK, w mundurach.

 

oprac. J.Tokarczyk, zdj. U.Palka -Ranosz