Lubisz przygodę? Odkryj Beskid Wyspowy!

Utworzono dnia 29.03.2019

Akcję "Odkryj Beskid Wyspowy" poprzedzają wiosenne wędrówki. Już 1 maja zaplanowano 35-kilometrową wyprawę przez siedem szczytów w ramach Touru Mszana Dolna.
7 maja zorganizowany będzie rajd dla dzieci i młodzieży "Beskidzkie Wyspy" na Jaworzu, a 15 maja miłośnicy gór spotkają się na wspólnym sprzątania Beskidu Wyspowego.

Jubileuszowa X edycja rozpocznie się 2 czerwca. Turyści podążą na Urbanią Górę, a w kolejne letnie weekendy zdobędą następne  kilkanaście szczytów, aby ostatecznie zakończyć akcję 8 września na Miejskiej Górze w Limanowej. W programie znalazło się zdobywanie także takich szczytów, jak: Lubogoszcz, Śnieżnica, Jasień, Modyń, Luboń Wielki (wędrówka nocna), Sałasz, Lubomir, Ćwilin (wędrówka nocna), Kamionna, Kostrza, Szczebel, Łopień, Potaczkowa, Łyżka, Mogielica, Patryja.

Wędrówki odbywają się bez względu na pogodę. Uczestnictwo w cyklu jest bezpłatne, nie wymaga zgłoszenia, wystarczy przyjść na wyznaczone miejsce zbiórki.
Na każdym zdobytym szczycie odprawiana jest msza polowa, a następnie uczestnicy mogą zobaczyć zaplanowane wcześniej występy, pokazy, konkursy.

W ramach akcji organizatorzy przygotowali też wiele imprez towarzyszących. Przez całe wakacje trwać będzie VII Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki". Na koniec wędrówek we wrześniu zaplanowano IX Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkówecka" w Tenczynie.

Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich, położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką na terenie województwa małopolskiego. Charakterystyczną cechą tego regionu jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Zajmuje powierzchnię około tysiąca kilometrów kwadratowych. Beskid Wyspowy oferuje ponad 500 kilometrów szlaków do uprawiania turystyki pieszej.

Zgodnie z turystyczną tradycją nazwę "Beskid Wyspowy" wymyślił jeden z najsłynniejszych propagatorów turystyki pieszej prof. Kazimierz Sosnowski (1875-1954) podczas wycieczki z grupą młodzieży na górę Ćwilin. Turystyczny przekaz mówi, że miało się to stać wcześnie rano, gdy przy wschodzącym słońcu z mgły wyłaniały się tylko wierzchołki pobliskich gór, przypominając wyspy na szarym morzu.

 

 

oprac.na podst.www.niezalezna.pl