Koncert z okazji 10 - lecia Chóru BelCanto

Utworzono dnia 13.11.2022

 

Już 20 listopada 2022 r. w Sanktuarium M.B.Szkaplerznej w Dobrej odbedzie się uroczysty koncert  w wykonaniu Chóru BelCanto oraz zaprzyjaźnionych muzyków. Przed koncertem odbędzie się Msza Święta w intencji byłych, obecnych i zmarłych członków zespołu. Zapraszamy w imieniu Jubilatów!!! 

Chór BelCanto

Celem działalności chóru jest przede wszystkim ubogacanie śpiewem liturgii sprawowanej w dobrzańskim sanktuarium oraz innych parafiach. Repertuar obejmuje przede wszystkim dawną i współczesną muzykę sakralną, chórzyści chętnie wykonują również utwory o charakterze świeckim.

Pierwsze spotkanie dobrzańskiego BelCanto odbyło się pod koniec lutego 2012 roku. Od tego momentu grono osób rozpoczęło cotygodniowe spotkania, aby sprawdzić, czy dzięki wspólnej pasji i pracy uda się wykrzesać trochę brzmienia. Podczas kolejnych spotkań przybywało coraz więcej zainteresowanych osób, aż doczekano się pierwszej premiery twórczości w dwudziestoosobowym składzie.

Po raz pierwszy chór publicznie wystąpił podczas Wielkanocnej Mszy Św., następnie wielokrotnie można ich było spotkać podczas Mszy Św. W kościele parafialnym w Dobrej. Pa każdym występie chór otrzymywał pozytywne komentarze, co dodatkowo motywowało do dalszej pracy. Dzięki temu chór poszerzył swój repertuar o utwory muzyki klasycznej i popularnej.

Obecnie liczy 25 osób w przedziale wiekowym od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. Spotkać go i usłyszeć  można nie tylko podczas uroczystości kościelnych, ale również przy okazji wydarzeń kulturalnych, gdzie reprezentuje dorobek artystyczny wraz z innymi zespołami. W 2015 roku wystąpił podczas imprezy plenerowej w zaprzyjaźnionej słowackiej wiosce Dlha nad Oravą z repertuarem stylizowanej muzyki ludowej. W 2018 zadebiutował na ogólnopolskim przeglądzie chórów w Tarnowie. W 2019r brał udział w Warsztatach Muzyki Liturgicznej zorganizowanych przez GOK Dobra, które prowadził uznany kompozytor muzyki religijnej Piotr Pałka.  W latach 2020- 2022  Chór współpracował  z Orkiestrą Kameralną Sinfonietta działającą przy GOK Dobra prowadzoną przez dr Sebastiana Szymańskiego - wybitnego kompozytora muzyki sakralnej. Owocem współpracy był szereg nagrań znajdujących się na kanale GOK-u w serwisie youtube np. Cykl pieśni pasyjnych https://www.youtube.com/watch?v=u_0ZIc4OwBg  czy nagranie z okazji 100 lecia urodzin Jana Pawła II https://www.youtube.com/watch?v=NlEIz_LvIeY . Zespół regularnie bierze udział w corocznym przeglądzie Chórów Laudate Dominum w Mszanie Dolnej. Chętnie odpowiada na zaproszenia do innych regionów. Służy oprawą muzyczną uroczystości na życzenie. Obecnie chórem dyryguje Urszula Palka-Ranosz – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej.