Gminne Ostatki Kolędowe
W minioną sobotę 18.01.2025 r. odbyły się Gminne Ostatki Kolędowe w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej. Była to wyjątkowa okazja do świętowania polskiej tradycji czyli wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek. Ten wieczór pozwolił nam jeszcze raz wysłuchać ich na żywo. Koncert rozpoczął Zespół Ludowy „Skrzydlanie”, który działa na terenie naszej gminy od 2016 r. W czasie swoje działalności aktywnie włącza się w różne wydarzenia, konkursy i przeglądy folklorystyczne, prezentując dorobek rodzimego folkloru. Zespół zawsze chętnie bierze udział w wielu uroczystościach gminnych, a także urozmaica szereg wydarzeń sakralno-świeckich. W ostatnim czasie zespół jak i poszczególni jego członkowie brali udział wielu wydarzeniach i konkursach zajmując niejednokrotnie czołowe miejsca. Na 52. Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej zespół zdobył I miejsce. Równie udany był ich występ podczas „Bajań nad Krzyworzeką” w Wiśniowej, gdzie członkowie zespołu zajęli czołowe miejsca w różnych kategoriach. Występy członków zespołu zostały wysoko oceniona przez komisję artystyczną również podczas jubileuszowego 50. Festiwalu Folklorystycznego Limanowska Słaza. Kierownikiem zespołu jest Pan Artur Cudek. Zespół wykonał: „Witaj Zbawicielu”, „Panienka Maryja”, „Mizerna Cicha”.
Następnie wystąpił Chór BelCanto. Chór powstał w 2012 roku i od tego czasu ubogaca śpiewem liturgie sprawowane w dobrzańskim sanktuarium. Angażuje się nie tylko w uroczystości kościelne, ale również inne wydarzenia kulturalne. Współpracuje także ze Stowarzyszeniem na rzecz osób z niepełnosprawnością „Przystań” z Tymbarku. Chór BelCanto w ostatnim czasie brał udział w przeglądzie Chórów Laudate Dominum w Mszanie Dolnej. Dyrygentką Chóru jest Pani Urszula Palka – Ranosz. Chór wykonał: „Z narodzenia Pana”,„Jezus malusieńki”,”Wśród nocnej ciszy”.
Wystąpił również Dziecięcy Zespół Regionalny Gminy Dobra. Zespół ten powstał w 2016 roku. Od tego czasu aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym gminy Dobra jak i godnie reprezentuje nasz region w innych częściach Polski. W minionym roku zespół debiutował na 47. Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych, a także wziął udział w 40. Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Trzcianie k. Rzeszowa, prezentując swoje umiejętności na bardzo wysokim poziomie. Kolejne sukcesy przyniósł jubileuszowy 50. Festiwal Folklorystyczny Limanowska Słaza. gdzie dwie reprezentantki zespołu zdobyły II miejsce w kategoriach instrumentalistów i śpiewu ludowego. Ponadto zespół został nominowany na największy festiwal zespołów dziecięcych Święto Dzieci Gór, które odbędzie się w Nowym Sączu w lipcu bieżącego roku (2025). Kierownikiem zespołu jest Pani Karolina Czech-Dziadoń, a instruktorem Pani Patrycja Miśkowiec. Dzieci wykonały: „Dnia Jednego o północy”, „Dziecina mała”.
Wystąpił najdłużej działający zespół regionalny na terenie naszej gminy czyli Zespół Regionalny „Jurkowianie”. Już w przyszłym roku obchodzić będzie 60-lecie powstania. Przez cały okres swojej działalności bierze udział w różnych przeglądach, festiwalach powiatowych, wojewódzkich, ogólnopolskich oraz międzynarodowych zdobywając wysokie miejsca. W minionym roku grupa kolędnicza z zespołu zdobyła I miejsce podczas XXIII Powiatowego Przeglądu „Zagrojcie ta Turoniowi” w Lubomierzu. Kilka tygodni później, na 52. Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej, grupa ponownie zaprezentowała swój wysoki poziom artystyczny zdobywając I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych. Wzięła również udział w III Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Foluszu oraz wystąpiła w Istebnej, w Amfiteatrze pod Skocznią, promując kulturę i tradycje naszego regionu. Kolejnym wyróżnieniem było zdobycie nagrody za muzykę i śpiew podczas 55. Festiwalu Folkloru Górali Polskich. W sierpniu, podczas XIII Festiwalu Zespołów Regionalnych „Beskidzka Podkówecka”, zespół zdobył I miejsce. Rok zwieńczyły sukcesy na 50. Festiwalu Folklorystycznym Limanowska Słaza, gdzie Jurkowianie zdobyli czołowe pierwsze miejsca w różnych kategoriach. Kierownikiem zespołu jest Pan Ryszard Czech. Zespół wykonał: „W ubogiej stajence”, „Nie masz Ci nie masz”.
Jak co roku na Gminnych Ostatkach Kolędowych nie mogło zabraknąć Orkiestry Dętej OSP Dobra. Historia Orkiestry Dętej sięga marca 1968 roku. Przez cały okres swojej działalności orkiestra ubogaca różne uroczystości gminne jak i kościelne. Obecnie Orkiestra liczy ok. 25 członków, to osoby w różnym wieku, począwszy od młodszych – uczniów szkoły muzycznej, którzy pod nadzorem starszych kolegów i dyrygenta uczą się trudnej techniki gry zespołowej. W ostatnim roku orkiestra uzyskała wyróżnianie na Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Limanowej. Kapelmistrzem zespołu jest Pani Anna Krywoborodenko. Orkiestra zaprezentowała: „Wesołą nowinę” oraz „Z nieba wysokiego”.
Gościem specjalnym był Chór Cantores Sancti Jacobi z Powroźnika. Chór świętego Jakuba to czterogłosowy chór, który działa przy parafii św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku. Chór powstał w 2018 r. i obecnie liczy ok 25 członków. W jego szeregach znajdują się mieszkańcy Powroźnika, Wojkowej, a także Tylicza, Muszyny i Krynicy-Zdroju. Od 2019 r. chórem dyryguje Pan Dawid Nawalaniec.
Chór popularyzuje twórczość sakralną, ubogaca liturgię w parafialnym kościele oraz okolicznych miejscowościach prezentując bogaty dorobek artystyczny różnych kompozytorów krajowych i zagranicznych, począwszy od średniowiecza aż po czasy współczesne. W repertuarze chóru nie brakuje również utworów cerkiewnych. Od 2020 r. Chór świętego Jakuba jest inicjatorem i organizatorem Koncertów Cecyliańskich w Powroźniku, zyskując z roku na rok coraz większą liczbę wykonawców i słuchaczy. Od początku działalności chór systematycznie bierze udział w ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądach oraz koncertach pieśni chóralnych. Mimo krótkiej działalności chór wyśpiewał dwa wyróżnienia: brązowy dyplom w I Ogólnopolskim Konkursie Chórów On-line Wysoka 2020, oraz brązowe pasmo w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Resovia Sings w Rzeszowie. W lipcu ubiegłego roku (2024) chór uczestniczył w międzynarodowym przeglądzie pieśni i tańca KOSTOSKI w Macedonii. Uczestnicy chóru przygotowują się również do trasy koncertowej połączonych chórów i orkiestr z Podkarpacia w ramach programu „Z muzyką Polską przez świat”. Koncerty odbywać się będą w kwietniu bieżącego roku (2025) we Włoszech. Chór wykonał: „Gruchnęła, gruchnęła”, „Nowa radist”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Płacze Jezus mały”, „Cicha noc”, „Za gwiazdą”, „Kołysanka Józefa”.
Na zakończenie wszyscy zebrani, a publiczność jak zawsze nie zawiodła, wspólnie zaśpiewali kolędę „Jezusa Narodzonego”.
Koncert poprowadziła Aleksanda Wilk
Gminne Ostatki Kolędowe - 18.01.2025 r.
Źródło: Telewizja Internetowa TV28