16 czerwca w Dobrej odbył się VII Galicyjski Piknik Kolejowy

Utworzono dnia 06.06.2019

Wczoraj, 16 czerwca na stacji kolejowej w Dobrej, miłośnicy kolei mieli niezwykłą okazję, aby uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu VII Galicyjskim Pikniku Kolejowym połączonym z „biciem rekordu świata” w jak największej liczbie osób śpiewających jednocześnie piosenkę kolejową.  Na tych, którzy nie zdecydowali się na podróż z Dobrej do Kasiny Wielkiej,  na miejscu czekało wiele atrakcji.

 


Punktualnie o godzinie 14-stej powitany dźwiękami Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrej, pociąg zawitał na stację PKP w Dobrej, gdzie powitany został dźwiękami Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrej.

  

Tuż przed godziną 15-stą „stery” na scenie przejął Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Piosenki Polskiej, który wraz z przedstawicielami gminy Dobra – wójtem Benedyktem Węgrzynem, przewodniczącym rady Janem Palki oraz lokalnymi przedstawicielami samorządów lokalnych - rozgrzewali publiczność do kluczowego momentu programu, którym była próba pobicia rekordu świata w ilości osób śpiewających jednocześnie piosenkę kolejową. W tym roku był to utwór „Remedium” Maryli Rodowicz, znany bardziej pod nazwą „Wsiąść do pociągu”.

 Warto przypomnieć że historia stacji kolejowej w Dobrej sięga roku 1884. Została zbudowana przez Austriaków  jako stacja na szlaku Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Przez lata służyła jako szlak komunikacyjno-towarowy. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku linia ta została zamknięta. Kilka lat temu dzięki grupie pasjonatów na trasie kolejowej znów zaczęły pojawiać się pociągi w zabytkowym składzie. Obecnie przejazdy pociągami „retro” wpisały się w krajobraz Beskidu Wyspowego. Atutem  jest malownicza trasa kolejowa, która prowadzi terenami Galicji. Została ona okrzyknięta jedną z najpiękniejszych w Polsce.

 

W ostatnich latach pociąg „retro” staje się inspiracją wydarzeń kulturalnych w regionie. Podobnie było w przypadku Galicyjskiego  Pikniku Kolejowego, którego już siódmą edycję mogliśmy śledzić 16 czerwca. Jak mówił w trakcie wydarzenia prowadzący imprezę Marian Wójtowicz- Celem imprezy jest chęć ukazania piękna terenów i kultury Beskidu Wyspowego, odświeżenia  zanikających tradycji kolejarskich na tym terenie, stworzenie możliwości nieszablonowego spędzenia wolnego czasu. Efektem starań stało się utworzenie dodatkowej atrakcji, która dostarcza rozrywki zarówno turystom jak i mieszkańcom.

  

Jednym z zaplanowanych punktów był panel dyskusyjny pn. Komunikacja: przeszłość = przyszłość - prowadzony przez Macieja Kwaśniewskiego, który omówił temat - Nowych technologii i nowego przemysłu na terenach wiejskichW trakcie spotkania poruszono istotne dla mieszkańców naszego regionu tematy. Jednym z nich był referat przedstawiany przez Łukasza Bochniarza, związany z Planami budowy połączenia północ-południe (Podłęże - Szczyrzyc) w układzie nowych inwestycji kolejowych i komunikacyjnych w Polsce. Natommiast Witold Król przybliżył  zagadnienia związane z tematem - Linia Galicyjskiej Kolei Transwersalnej jako aktywny zabytek i szansa rozwoju regionu.

Podczas imprezy wszystkich uczestników zarówno regionalnym strojem, jak i prezentowaną muzyką regonalną zachwycili młodzi wykonawcy z terenu Gminy Dobra, na codzień uczący się pod czujnym okiem Karoliny Czech-Dziadoń z zespołu Jurkowianie z Jurkowa.
      

Galicyjski Piknik Kolejowy w Dobrej, to impreza która miała na celu przede wszystkim - integracje lokalnego środowiska, turystów i mieszkańców. Podczas wydarzenia, emerytowani pracownicy kolei z gmin Beskidu Wyspowego, mieli możliwość zaprezentowania się w swoich galowych strojach, a także zyskali możliwość spotkania i wymienienia swoich wspomnień i przeżyć związanych z tematyką kolei.

  
Zarówno na pasażerów pociągu, jak i na przybyłych na stację mieszkańców i turystów, czekały smakołyki przygotowane przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej.

Podczas wydarzenia wystąpił zespół Wołosatki, który już od 45 lat prezentuje przeważnie utwory własne, kultywując ideę śpiewania wielogłosowego, łącząc jednocześnie tradycję ze współczesnymi kierunkami muzyki. Zespół "Wołosatki” wylansował wiele przebojów śpiewanych przez całą harcerską i turystyczną Polskę.

Dodatkowymi atrakcjami był w specjalnie przygotowanym miejscu kącik animacji dla dzieci w ty również o tematyce kolei.


Natomiast na scenie przeprowadzonych zostało szereg konkursów z nagrodami, związanych z koleją i Beskidem Wyspowym. Konkursy na scenie prowadzone były przez dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej –Urszulę Palkę Ranosz wraz z przedstawicielami Zarządu Niezależnego Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Błękit” – Elizę Sieję-Smaga i Joannę Trzópek- Paszkiewicz.

 

Oczywiście podczas wydarzenia była możliwość przejazdu pociągiem retro (w trakcie trwania pikniku).

  
Ponadto na stacji kolejowej zostały zorganizowane stoiska promocyjne przygotowane przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej, gdzie uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się z bogatą ofertą kulturalną i turystyczną terenów Galicji. Dodatkowo swoje stoisko przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Porąbce. Ciekawostkę stanowiło również stanowisko grupy rekonstrukcyjnej, których członkowie przygotowali pokaz rekonstrukcji historycznej.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Niezależnych Inicjatyw Społecznych „Błękit” przy współpracy z  Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dobrej, Skansenu Taboru Kolejowego Chabówka, Stowarzyszeniu Lokomotywa, Nowosądeckiemu Stowarzyszeniu Miłośników Kolei, Małopolskim Szlakom Turystyki Kolejowej, Gminie Dobra, oraz Forum Gmin Beskidu Wyspowego

Patronami medialnymi wydarzenia było Radio Plus, Portal internetowy Limanowianin, TVP3 Kraków, Gazeta Krakowska, TV28

Wydarzenie pod nazwą „VII Galicyjski Piknik Kolejowy w Dobrej” zrealizowane zostało przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna" a także wsparciu Gminy Dobra.


Kliknij i zobacz FOTORELACJĘ Z TEGO WYDARZENIA


Zobacz również fotorelację z tego wydarzenia na portalu Limanowianin.in