11 sierpnia, już po raz 11 –sty odbył się złaz na Łopieniu!

Utworzono dnia 12.08.2019

Dlaczego Łopień bywa nazywany „wyspą” skarbów? Gdzie ukrywali się na Łopieniu zbójnicy?
Tego mogli dowiedzieć się wszyscy, którzy w niedzielny poranek, 11 sierpnia  wybrali się na beskidzkie ścieżki.

Gospodarzem niedzielnego spotkania w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” byli Wójt Gminy Dobra Benedykt Węgrzyn i Wójt Gminy Tymbark Paweł Ptaszek, którzy zawsze zgodnie podkreślają, że największym bogactwem tego regionu jest natura, wspaniałe widoki, malownicze ścieżki, wiekowe zabytki, a także zwyczaje i bogata tradycja.

Piechurzy wyruszyli w drogę już o godzinie ósmej rano. Wędrówka rozpoczęła się od wymarszu szlakiem zielonym z Dobrej, a powrót tradycyjnie został zaplanowany szlakiem czarnym do Tymbarku. Uczestnikom tegorocznego złazu oprócz pięknej pogody i dobrego humoru, towarzyszyły piękne widoki. Na górze, ks. dr Tadeusz Piwowarski, Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie wraz z ks. Janem Krzyściakiem, misjonarzem z Zakonu Sercanów, parafii Dansolihon na wyspie Mindanao, Filipiny odprawili mszę świętą.

Po niej uczestnicy wybrali m.in. najmilszego, najmłodszego i najstarszego piechura. Najmłodszym uczestnikiem okazała się Izabela Węgrzyn /4 miesiące/ z Chyszówek, ale warto podkreślić że w spotkaniu uczestniczyła także Maja Sroka z Tymbarku, starsza od Izabeli tylko o 5 godzin! Najstarszy uczestnik tego złazu to Pan Edward Zacharski /81 lat/ z Raciechowic.

Jeśli chodzi o uczestników z najdalszego zakątka Polski okazało się że jest nią Magdalena Kurek, z Dębna k. Kostrzynia, w zachodniopomorskim, natomiast ze świata to ks. Jan Krzyściak, Dansolihon na wyspie Mindanao, Filipiny /ok. 11 tysięcy kilometrów/. Oczywiście w trakcie imprezy nie zabrakło konkursów, w tym m.in. wiedzy o Beskidzie Wyspowym. Nagrodzeni zostali również turyści, którzy pokonali najdłuższą drogę, by spotkać się na Łopieniu.

Konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym i gminach- gospodarzach spotkania:

I m. Barbara Strug, Kasinka Mała, 
II m. Adam Czech, Poznań,
III m. Anna Florek, Poznań.

Za     Za Rodzinne Odkrywanie doceniona została rodzina Państwa Wątorów z Dębna k. Kostrzynia /13 osób/.



A kto został uznany za najmilszą uczestniczkę tego wydarzenia?
Barbara Kapturkiewicz, z Zamieścia w gminie Tymbark, a najmilszego uczestnika - Ryszard Czech, z Jurkowa.


Oprawę muzyczną i specjalny koncert dla uczestników złazu przygotował Zespół Regionalny „Jurkowianie” pod kierownictwem Ryszarda Czecha i opieką instruktorską Karoliny Czech Dziadoń. Wielkim, ale bardzo miłym akcentem, które wywołało zaskoczenie u pomysłodawcy akcji Odkryj Beskid Wyspowy Pana Czesława Szynalika były wyśpiewane przez zespół regionalny Jurkowianie wraz z uczestnikami złazu, których w tym roku było ponad 800!!! piękne życzenia urodzinowe.

Zapytacie gdzie te skarby, gdzie złoto? i dlaczego nazwa góry to "wyspa skarbów"?

Na to pytanie odpowiada z uśmiechem wójt Gminy Dobra Benedykt Węgrzyn-  Naszym skarbem jest ten piękny region. Wystarczy tylko uważnie się rozejrzeć. A skąd się wzięły opowieści o skarbie na Łopieniu, czy złocie? Z dawnych przypowieści i legend. Jak wspominają miejscowi, krąży legenda o pewnym staruszku, który błąkał się po stokach Łopienia. Co jakiś czas przystawał, pochylał się, podnosił niewielki kamień, oglądał go uważnie i najczęściej wrzucał do worka. Gdy sakwa była już pełna, wszedł do jednej z jaskiń i tam z tych kamieni wytapiał złoto. Wprawdzie po złocie na Łopieniu nie ma śladu, za to pozostała piękna legenda i nazwa -  łotopień.

Łopień, który tworzą trzy stosunkowo płaskie wierzchołki, wznosi się ponad malowniczą doliną Łososiny i potoku Słopnickiego. Można odnaleźć tam tajemnicze mokradła a także jaskinie. Jedna z nich, do której wejście jest pod Ostrysem, może nas doprowadzić aż na Mogielicę.

Jak twierdzą miejscowi górale, Łopień był kryjówką młodych mężczyzn, przed poborem do austriackiego wojska. Ale często korzystali z niej także…zbójnicy. Warto wspiąć się na Łopień, ruszyć po jego skarby. Warto też przyjechać w te strony, i to na dłużej. Tylko wtedy bowiem poznamy równie niezwykłe skarby Dobrej, oraz sąsiadującego Tymbarku.

Szczególne podziękowania dla organizatorów tego wydarzenia: Anny Majka z UG Dobra, Roberta Nowaka z UG Tymbark, Ryszarda Sarysza, Sołtysa Wsi Chyszówki, a także OSP Dobra, OSP Tymbark, Koła Gospodyń Wiejskich z Tymbarku, Adama Chrustka, Stanisława Cygala i Wojciecha Miśkowiec, którzy przygotowali spotkanie i czuwali nad tym aby wszystko sprawnie przebiegało.   

Warto przy tej okazji przypomnieć, że projekt „Odkryj Beskid Wyspowy otrzymał dofinansowane z Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Gościnna 2019”.

 

KLIKNIJ I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z TEGO WYDARZENIA!!!

oprac. J.Tokarczyk