Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

11 listopada 2021

Utworzono dnia 15.11.2021

Na Przełęczy Marszałka Edwarda Rydza – Śmigłego w Chyszówkach 11 listopada odbyły się uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości. W tym roku mogliśmy obchodzić już 103 rocznicę odzyskania wolności przez Polskę. Ta coroczna tradycja świętowania tego ważnego dnia dla wszystkich Polaków, właśnie w tym miejscu jest piękną i niezwykłą lekcją patriotyzmu, wiary, honoru i pamięci tych, którzy walczyli o wolność Polski, a także ponieśli największą cenę w jej obronie. Głównymi organizatorami była Gmina DobraGmina SłopniceGminny Ośrodek Kultury w Dobrej oraz Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie.

Uroczystości rozpoczęły się koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestr Dętych ze Słopnic i Dobrej. Dalsza część artystyczna została przygotowana przez uczniów Szkoły Muzycznej I Stopnia w Dobrej pod kierunkiem dyrektora Pana mgr Pawła Miśkiewicza.

    

Po wciągnięciu flagi Państwowej na maszt i odegraniu Hymnu Narodowego w imieniu organizatorów Gminy Dobra i Słopnic zgromadzonych gości oraz mieszkańców uczestniczących w uroczystościach przywitał wójt Gminy Dobra Benedykt Węgrzyn. Podczas przemówienia wójt zaznaczył jak ważne jest by uświadamiać i uczyć kolejne pokolenia miłości, szacunku do ojczyzny.

Podczas całej uroczystości honorową wartę pełnili uczniowie klasy wojskowej z Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku. Jeden z uczniów odczytał apel poległych, ku pamięci żołnierzy, którzy oddali życie w walce za ojczyznę.

Przybyłe delegacje powiatu limanowskiego, samorządów gmin oraz młodzieży ze szkół znajdujących się na terenie gminy Dobra i Słopnice złożyły znicze i kwiaty pod pomnikiem upamiętniającą walkę za wolność ojczyzny.

 

W uroczystościach upamiętniających Odzyskanie Niepodległości przez Polskę wśród mieszkańców i przybyłych gości oraz gospodarzy wzięli udział przedstawiciele Gminy Dobra: Wójt Benedykt Węgrzyn, Przewodniczący Rady Gminy Dobra Jan Palki, wiceprzewodniczącej rady gminy Anna Mrózek, a także licznie przybyli radni i sołtysi z terenu gminy Dobra: Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Grzegorz Biedroń, Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, radni Powiatu Limanowskiego: Józef Jaworski i Czesław Kawalec, współgospodarze uroczystości, przedstawiciele z terenu Gminy Słopnice: wójt Adam Sołtys wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Słopnice Józefem Bednarczykiem, radni Gminy Słopnice, a także delegacje Komendy Powiatowej Policji w Limanowej oraz Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej, Związku Podhalan oddziału Białych Górali w Słopnicach oraz liczne przybyłe delegacje ze szkół, w tym Szkoły im. Batalionów Chłopskich w Chyszówkach, Zespołu Szkół im Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku, zespołu Placówek Oświatowych w Jurkowie, Szkoły Podstawowej w Dobrej, Szkoły Podstawowej w Wilczycach, Szkoły Podstawowej w Stróży, Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Słopnicach, Szkoły Podstawowej Nr 3 w Słopnicach, Szkoły Podstawowej Nr 4 im Henryka Dąbrowskiego w Słopnicach, Zespołu Placówek Oświaty w Słopnicach oraz współpracujących organizacji. Warto podkreślić, że nad porządkiem i bezpieczeństwem wydarzenia czuwali cały czas członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jurkowie.

 

  

Po ceremonii upamiętniającej dzień odzyskania niepodległości przez Polskę odprawiono Mszę Św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył i wygłosił Słowo Boże ks. Prałat Zbigniew Biernat – kustosz i proboszcz parafii Św. Jana Pawła II w Nowym Sączu. W uroczystej Mszy Św. uczestniczył również gospodarz tego miejsca i współorganizator uroczystości ks. Tadeusz Piwowarski, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie, ks. Jan Gniewek – proboszcz parafii Św. Andrzeja w Słopnicach Dolnych oraz zaprzyjaźnieni księża: ks. Jakub Jasiak z Parafii Dobra, ks. Eugeniusz Kamionka z Parafii w Stróży, ks. Jan Krzyściak SCJ. – rodak, proboszcz na Filipinach, ks. Marek Szczerba proboszcz Parafii Bogumiłowice, ks. Tomasz Święs z Parafii Jurków oraz franciszkanin br. Wojciech Miśkowiec. O uświetnienie pod kątem muzyczym Eucharystii zadbał Zespół Regionalny „Jurkowianie”.

Na zakończenie uroczystości zebrani uczestnicy mieli okazję wysłuchać raz jeszcze kilku utworów patriotycznych, które wykonali muzycy z orkiestr dętych ze Słopnic i Dobrej oraz napić się ciepłej herbaty i posilić się pyszną grochówką przygotowaną przez Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej.

 

Zdjęcia i tekst: Marta Szymańska

 

 

Zdjęcia z 11 listopada 2021 r.

Utworzono dnia 15.11.2021, 13:50

autor zdjęć: Marta Szymańska (Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej)

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 0

W poprzednim tygodniu: 0

W tym miesiącu: 0

W poprzednim miesiącu: 1

Wszystkich: 6641

Zegar

Imieniny

Kalendarium

Listopad 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5