Dobrzańskie Ostatki Kolędowe 2018r.
W niedzielę w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej odbyła się trzecia edycja Gminnych Ostatków Kolędowych. Impreza ta podobnie jak w latach poprzednich cieszyła się sporym zainteresowaniem ze strony zarówno zespołów jak i ludzi, którzy przyszli podziwiać występy grup i zespołów z terenu Gminy Dobra. Koncert otwarła Urszula Palka-Ranosz – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Dobra- Benedykt Węgrzyn, który stwierdził, że Ostatki Kolędowe to najlepsze kolędowe wydarzenie muzyczne w jakim brał do tej pory udział. Głos zabrał również – ks. Proboszcz Parfii Dobra Wojciech Sroka, który powitał wszystkie zespoły i gości, wyrażając radość, że po raz pierwszy ma możliwość uczestniczyć w tak pięknym wydarzeniu.
Kultura w Gminie Dobra ciągle się rozwija na wielu płaszczyznach. Ciągle przybywa nowych form krzewienia kultury, a obecne zespoły zasilają nowi członkowie. Nie bez zasług pozostają prowadzący grupy, gdyż oni ciągle wnoszą do nich powiew świeżości i ogromnej motywacji, którą zarażają podopiecznych.
Jako pierwsza wystąpiła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobrej. Historia orkiestry sięga roku 1968. Od początku swojej działalności brała ona udział w uroczystościach kościelnych, strażackich oraz lokalnych imprezach organizowanych na terenie gminy. Orkiestra odnosi spore sukcesy w wielu konkursach i przeglądach, z czego można wyróżnić np. Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych w Laskowej. Kapelmistrzem orkiestry jest Anna Krywoborodenko.
Kolejną grupą było Dobrzańskie Ognisko Muzyczne, które działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrej. Stanowi ono doskonałe miejsce dla wszystkich pasjonatów muzyki, którzy chcieliby doskonalić swój warsztat. Działa ono niezależnie od szkoły muzycznej i może uczęszczać każdy zainteresowany. Podczas występu zaprezentowali się zarówno soliści jak
i zespół stworzony pod okiem nauczycieli ogniska.
Jako trzecia grupa wystąpiły dzieci z Szkoły Muzycznej I stopnia z Dobrej. Placówka ta kształci w wielu klasach instrumentów i cieszy się sporym zainteresowaniem uczniów. Dyrektorem szkoły jest Zbigniew Huptyś.
Dużą sympatią cieszył się występ dzieci z Gminnego Przedszkola nr 1 z Dobrej. Dyrektorem Przedszkola jest Małgorzata Kaleta. Najmłodsi często biorą udział w wielu akcjach i występach przygotowanych przez nauczycieli.
Kolejnymi występującymi była grupa śpiewacza Ćwilin-Wigor – połączenie członków zespołu Ćwilin, działającego na terenie Gminy Dobra wraz z podopiecznymi Dziennego Domu Opieki Senior Wigor (obecnie nazywającego się Senior+). Grupie przewodzi Pani Balbina Judka.
Następnie wystąpiła Orkiestra Dęta ze Skrzydlnej pod kierownictwem Mieczysława Biela. Orkiestra założona została w 2007 roku, człon orkiestry stanowią osoby młode, które trenują trudną w nauce grę zespołową.
Bardzo ciepło został przyjęty występ parafialnej grupy muzycznej, która działa przy Sanktuarium MB Szkaplerznej w Dobrej. Grupie przewodzi Wojciech Czech – miejscowy organista.
Kolejny punkt programu to występ parafialnego Chóru ze Skrzydlnej. Został on utworzony w 2013 roku i jest chórem trzygłosowym. Chór prowadzi proboszcz tamtejszej parafii ks. Marek Krupa. Chór działa głównie przy parafii uświetniając wydarzenia kościelne.
Następnymi występującymi było BelCanto – chór mieszany czterogłosowy. Prowadzi go absolwentka wydziału wokalnego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Celem działalności jest przede wszystkim ubogacanie śpiewem liturgii sprawowanej w Dobrzańskim Sanktuarium i innych parafiach.
Kolejną grupą był Zespół Ludowy ze Skrzydlnej. Jest on stosunkowo nową grupą działającą na terenie Gminy. Tworzą go osoby, które połączyła pasja do muzyki, oraz folkloru. Zespół działa pod kierownictwem Mieczysława Biela.
Jako ostatni wystąpił Dziecięcy Zespół Regionalny Jurkowianie wraz Zespołem Regionalnym Jurkowianie. Ten drugi powstał w 1966 roku z inicjatywy Członkiń Koła Gospodyń Wiejskich, a kierownikiem zespołu była P. Maria Czech. Zespół wielokrotnie brał udział w wielu przeglądach i festiwalach. Jednym z największych osiągnięć było zdobycie srebrnej ciupagi na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
Dużą popularnością cieszy się niedawno powstały Dziecięcy Zespół Regionalny, do którego wciąż zapisują się nowe osoby, a rodzice chętnie wspierają tego typu działalność. Działa on z kolei pod patronatem Zespołu Regionalnego Jurkowianie i pomimo krótkiego stażu, liczy wielu młodych członków, chętnych brać udział w próbach i występach. Najmłodsi chętnie biorą udział w zajęciach próbując opanować trudną sztukę tańca i folkloru pod okiem Pani Karoliny Czech – Kierownika Zespołu Regionalnego Jurkowianie. Zespół został powołany z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej.
- Koncert uświetniła obecność przedstawicieli władz gminnych, powiatowych a także i wyższych szczebli. - informuje GOK w Dobrej.
Na ostatki kolędowe przybyło wiele osób, które do samego końca wsłuchiwali się w piękne brzmienia kolęd, niejednokrotnie śpiewając je, lub nucąc razem z występującymi. Mamy tym samym nadzieję, że organizowane po raz już trzeci wydarzenie na stałe zagości w kalendarzu wydarzeń, a każdy będzie miał możliwość wspólnego radosnego kolędowania.